footbal
26 اسفند 1401 - 09:41

معلمان مبلغ فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی در مدارس هستند

کرمانشاه- معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نسل امروز به دنبال الگویابی برای خود است، گفت: معلمان مبلغ فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی در مدارس هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت اله الماسی شامگاه پنجشنبه در نشستی صمیمانه با فرهنگیان جوان مناطق ۲۴ گانه آموزش و پرورش استان کرمانشاه که با حضور مدیرکل آموزش و پرورش و معاونین آموزش و پرورش استان کرمانشاه برگزار شد به منظور ارائه راهکار و بررسی چالش‌ها و مشکلات پیش رو آموزش و پرورش بود، اظهار کرد: کرمانشاه در اغلب ارزیابی‌های کشوری در رتبه اول تا پنجم قرار دارد.

وی با اشاره به لزوم اثرگذاری معلمان و ماندگار در ذهن دانش آموزان، افزود: چند شاخصه برای ماندگار شدن و اثر گذاری معلمان بر روی دانش آموزان شامل داشتن شخصیت اثر گذار از طریق ویژگی‌های رفتاری و غیر رفتاری، مدیریت خلاقانه، عفت و پاکدامنی در همه ابعاد، عادل بودن در رفتار و شناخت کافی نسبت به تمامی فضای مدرسه است.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: عدم محدود شدن معلمان برای زمینه سازی رشد در فضای مدرسه عاملی برای زمینه سازی دانش آموزان در محیط مدرسه و خارج از مدرسه در پی دارد.

الماسی با تاکید بر اینکه نسل امروز یک نسل جدید و پیشران در ارتباطات جهانی است، خاطرنشان کرد: با وجود کانال و دسترسی به ارتباطات وسیع و گسترده در نسل جدید اما امسال حضور بی سابقه جوانان و نوجوانان در مراسمات اربعین و اعتکاف بی سابقه بوده و شاهد حضور جمع گسترده‌ای از دانش آموزان در مراسمات مذهبی بودیم.

وی ادامه داد: نسل امروز هوشمند ترین نسل بشر است و معلمی که می‌خواهد در متن جدید به طور هوشمند ارتباط برقرار کند باید از آموزش‌های ترکیبی استفاده کنند چرا که روش سنتی برای نسل امروز پاسخگو نخواهد بود.

الماسی یادآور شد: ایجاد گستره حق انتخاب در نسل جدید مسئله این است که باید به عنوان یک فرصت از آن استفاده شود و از این نسل افرادی با قابلیت بالای کارآمدی می‌توان تربیت کرد در زمینه‌های کارآفرینی تبدیل به افراد شاخص و موفقی شوند.

وی به شخصی سازی یادگیری تاکید کرد و افزود: برای این کار بر اساس هر دانش آموز و ویژگی‌های اجتماعی آنها در هر دوره باید نسخه کاربردی داشته باشیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: هویت انقلابی، ایرانی و اسلامی گذشته در این نظام ایجاد شده که امروز نیز بر همان پایه و اساس برای نسلی که در جستجوی هویت است می‌توان شخصیت‌سازی و هویت‌سازی کرد و در بسترهای متعددی از آن هم استفاده کرد.

الماسی به استقلال اهداف و آرمانهای انقلاب و همچنین رهبر معظم انقلاب در نسل امروزی تاکید و عنوان کرد: مردمی سازی مورد نظر دولت به معنای ساخت مدارس غیر دولتی نیست.

وی متذکر شد: اگر قرار باشد تغییر و تحولات در بستر آموزش ایجاد شود معلمان و فرهنگیان زمینه سازان خواهند بود که با پیگیری و الگوسازی باید به دنبال رفع موانع باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه با ترکیب و اینکه جشنواره‌های متعددی در حوزه آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفته، گفت: برگزاری اولین رویداد و جشنواره مهم تحمل آموزش در فروردین ماه سال پیش رو با عنوان جشنواره (الف تا) برگزار می‌شود که این جشنواره به مثابه میدانی برای سنجش رفتار و عملکرد معلمان نمونه تعیین وضعیت خواهد کرد.

الماسی افزود: هدف از برگزاری جشنواره (الف تا) معرفی معلم و مدرسه‌های تراز سند تحول آموزش و پرورش است به منظور تحقق وجود اینگونه مدارس و معلمان باید تمامی مربیان و فرهنگیان همکاری لازم برای مطالبه هر آنچه که سبب توانمندی معلمان می‌شود را از مسئولان بالادستی داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه معلمان و فرهنگیان باید از نظام مسائل آموزش و پرورش مشکلات و پیشنهادات مطالبه کنند، تصریح کرد: زیرا این افراد از محافظه کاری دور هستند و به منظور بالا بردن سطوح آموزشی کشور در صورت دریافت پیشنهادات خوب قول مساعدت برای نتیجه بخشی آن در سطح کشور را می‌دهیم.

جذب سالانه ۲۵ هزار معلم از دانشگاه فرهنگیان

معاون وزیر آموزش و پرورش به وقوع اتفاقات خوب و مؤثر در حوزه آموزش و پرورش و فرهنگیان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تحول در آموزش دانشگاه‌های فرهنگیان می‌گذرد بر اساس تصمیمات انجام شده در روز سه شنبه تحولاتی به همین منظور تصویب شد که به زودی رسانه‌ای خواهد شد.

الماسی اظهار کرد: هر سال حدود ۲۵ هزار نفر از دانشجو معلم در دانشگاه‌های فرهنگیان جذب می‌شود اما به دلیل عدم پیش‌بینی برای تأمین زیرساخت‌ها ۴۵ هزار دانشجو در کشور در زمان بعد از کرونا با چالش کمبود خوابگاه و کلاس درس مواجه بودند.

وی ادامه داد: پس از بازگشایی دانشگاه‌های فرهنگیان در زمان کرونا به دلیل کمبود فضای آموزشی با اتفاق جهادی و پای کار آمدن برخی دستگاه‌های مربوطه ۴۵۰ هزار متر مربع از فضاهای بلا استفاده به کار گرفته شد با این حال همچنان برای سال آینده با کمبود مواجه هستیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش اهمیت تربیت دانشجو و معلمان تراز انقلاب را مسئله مهم دانست و خاطر نشان کرد: به همین منظور برای تربیت شار باید امکانات مورد نیاز فراهم باشد که در همین راستا برای نخستین بار سازمان نوسازی مدارس انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه برای توسعه این دانشگاه طور جدی پای کار آمده است.

وی به تصویب و اجرای طرح رتبه بندی معلمان اشاره کرد و گفت: برای اجرای این طرح برای اولین بار تعداد ۱۵۰ هزار نفر از طریق ارزیابی لایه‌های مختلف توسط سه هزار و ۵۰۰ نفر ارزیاب حرفه‌ای صورت گرفت.

معاون وزیر آموزش و پرورش اجرای طرح موقت به بندی معلمان را شروعی برای توجه به کیفیت معیشتی معلمان خطاب کرد و گفت: اینترنت برای نخستین بار برای جامعه معلمان در در نظام جمهوری اسلامی به مرحله اجرایی رسیده که برای بستر سازی آن نیازمند همکاری همه جانبه است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1097103