footbal
29 آبان 1401 - 09:29

بهبود وضعیت انتظار مردم در سامانه ۱۹۰ اصفهان

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با افزایش اپراتورها و کاهش معضل کمبود آنتی‌بیوتیک، مشکل انتظار مردم در سامانه ۱۹۰ بهبود یافته است.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، محمود اعتباری شامگاه شنبه در جمع اصحاب رسانه در ارتباط با داروخانه‌های تحت پوشش سامانه 190 اظهار داشت: سامانه 190 تمام 900 داروخانه‌‌ای که تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستند را پوشش می‌دهد که شامل داروخانه‌های خصوصی، دولتی، روزانه و شبانه‌روزی می‌شود.

خبرگزاری تسنیماصفهاناصفهانوی با اشاره به مشکلات زمان انتظار مردم در این سامانه عنوان کرد: ترافیک سامانه 190 در زمانی که کمبود دارویی ایجاد می‌شود بسیار بالابوده و براساس بررسی‌ها ممکن است مردم تا 40 دقیقه هم منتظر بمانند اما با توجه به بار کاری این مجموعه تعداد اپراتورها در شیفت‌های مختلف از دو به سه نفر افزایش یافته است؛ از طرفی معضل کمبود داروهای آنتی‌بیوتیک تا حدودی کاهش پیدا کرده و مشکل زمان انتظار مردم بهبود یافته است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ارتباط با علل کمبود برخی اقلام دارویی بیان کرد: از نظر ما اگر 100 دلیل برای کمبود اقلام دارویی وجود داشته باشد ما باز هم شرمنده مردم هستیم زیرا اگرچه این دلایل صحیح است اما مشکل مردم را حل نمی‌کند؛ مشکلات مختلفی در بحث تولید دارو اتفاق افتاده بود که شامل تخصیص ارز، تغییر سیاست ارزی و قیمت‌گذاری می‌شد که به موقع انجام نشده بود و منجر به تغییراتی در مدیریت سازمان غذا و دارو شد.

وی افزود: اکنون با توجه به ورود ریاست جمهوری و دستور اکید برای تامین اقلام دارویی امیدواریم حوزه‌های مختلف از جمله گمرک، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان غذا و دارو تمام انرژی خود را برای رفع کمبود‌ها بگذارند و برنامه‌ریزی برای تامین دارو انجام شود.

اعتباری با بیان اینکه اگر دارویی به لحاظ اقتصادی موجب متضرر شدن تولیدکننده شود، او تولید دارو را ترجیح نمی‌دهد و باید برای آن برنامه‌ریزی شود، گفت: در بخش دیگر، بحث ثبات اقتصادی و ثبات قیمت ارز نیمایی که تولیدکننده باید بر اساس آن ماده اولیه خود را تهیه کند مطرح است، اگر این ثبات وجود نداشته باشد تورم به تولیدکننده منتقل می‌شود.

قیمت ارزوی اضافه کرد: با برنامه‌هایی که در نظر گرفته شده و جلساتی که در آبان ماه با تولیدکنندگان برگزار شده، هماهنگی‌هایی صورت گرفته تا با داشتن قیمت مطلوب آسیبی به تولیدکننده وارد نشود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ارتباط با افزایش قیمت برخی اقلام دارویی تصریح کرد: بر اساس طرح دارویار در صورت هرگونه افزایش قیمت، مصرف‌کننده مبلغ بیشتری نمی‌پردازد و توسط بیمه پوشش داده می‌شود.

وی ادامه داد: افزایش قیمت داروهای آزاد باید سقف داشته باشد اما بر اساس قیمت‌های جهانی و قیمت ارز، باز هم فاصله زیادی بین قیمت عرضه در داروخانه و قیمت واقعی وجود دارد؛ باید به گونه عمل شود که افزایش قیمت توسط بیمار پرداخت نشود.

قیمت ارزاعتباری با اشاره به برخی پلتفرم‌های مجازی برای توزیع دارو بیان کرد: بر اساس قوانین جاری هیچ پلتفرمی به صورت رسمی و قانونی نمی‌تواند دارو تامین کند و تمام عرضه‌هایی که تاکنون رخ داده و از این پس رخ می‌دهد، غیرقانونی است؛ به این پلتفرم‌ها تا زمانی که وزارت بهداشت سازوکار قانونی در نظر بگیرد نمی‌توان اعتماد کرد.

وی در ارتباط با عدم دسترسی برخی بیماران به داروهای ویژه بیماری فشار چشم و گلوکوم گفت: سامانه 190 بیماران را برای تهیه قطره راهنمایی می‌کند و نیز برای درمان بیماری گلوکوم داروهای متعددی وجود دارد که به راحتی قابل جایگزینی است؛ خود پزشکان نسبت به این قابلیت آگاهی داشته و این کار را انجام می‌دهند ضمن اینکه ما در تامین داروی نوشته شده توسط پزشک کمک می‌کنیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن بیان اینکه داروسازان و همکاران ما در داروخانه‌ها با شرکت‌های پخش در ارتباط هستند و همکاری دارند، تصریح کرد: تامین بعضی اقلامی که دچار کمبود است بر اساس طرح‌هایی که معاونت غذا و دارو تعیین می‌کند انجام می‌شود و مطابق آن ضرایب توزیع این دارو به داروخانه‌های شبانه‌روزی، نیمه وقت و روزانه مشخص شده و ما این طرح‌ها را در سامانه غذا و دارو قرار دادیم و به شرکت‌های توزیع نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی مجاز اطلاع می‌دهیم تا دارو تامین شود.

وی با اشاره به احتمال احتکار دارو توسط شرکت‌های تولید و توزیع عنوان کرد: نظارت معاونت غذا و دارو بر تولید و توزیع دارو و داروخانه‌ها تشدید شده و گزارشات به صورت هفتگی به سازمان غذا و دارو منعکس می‌شود. اینکه امکان احتکار دارو وجود دارد رد نمی‌شود اما بر اساس بازرسی‌ها این مورد بسیار اندک است و تمام داروسازان برای عرضه و حل مشکل مردم در صحنه هستند.

اعتباری با اشاره به سامانه وزارت بهداشت برای رصد تولید و توزیع اقلام دارویی خاطرنشان کرد: سامانه‌ای به نام تیتک (TTAC) وجود دارد که برای ورود، تولید و توزیع دارو نیز نسخه الکترونیک و تحویل به بیمار دیده شده اما نیازمند زیرساخت‌های فناوری اطلاعات بسیار پیشرفته و باسرعت است چراکه تعداد زیادی دارو وجود دارد؛ درحال حاضر از حدود یک هزار و 600 قلم دارو، 750 قلم مشمول ثبت در سامانه تیتک است و تمام اطلاعات آنها در آن وجود دارد.

انتهای پیام/174/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 867401