footbal
29 آبان 1401 - 19:04

مشکلی برای تامین زمین نداریم

اکنون  در بیشتر شهر‌های استان مشکلی برای تامین زمین نداریم و تنها در شهر همدان به دلیل قیمت بالای ملک و زمین با این مشکل مواجه هستیم.

علیرضا قاسمی فرزاد روز یکشنبه در بیست و دومین جلسه شورای مسکن استان همدان استاندار همدان گفت: بر اساس دستور آیت الله رئیسی، رئیس جمهور به وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تامین اعتبار لازم برای خرید زمین مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن در شهر‌هایی که با مشکل کمبود زمین مواجه اند، هستیم که در صورت تحقق این مهم مشکل بسیاری از متقاضیان در استان مرتفع خواهد شد.

وی افزود:اکنون  در بیشتر شهر‌های استان مشکلی برای تامین زمین نداریم و تنها در شهر همدان به دلیل قیمت بالای ملک و زمین با این مشکل مواجه هستیم.

استاندار همدان گفت: با توجه به کمبود زمین در شهر همدان، طی اقداماتی که صورت گرفت ۱۷۴ هکتار زمین تعیین تکلیف نهایی برای واگذاری به متقاضیان و همچنین ۲۰۰ هکتار دیگر نیز در حال انجام و مراحل قطعی شدن است.

قاسمی فرزاد تصریح کرد به منظور کاهش قیمت تمام شده مسکن در همدان زمین به متقاضیان واجد شرایط اعطا و زمینه اصلی برای ساخت مسکن توسط خود مردم فراهم شود و در نتیجه تعداد زیادی از این افراد خانه‌دار می‌شوند.

استاندار همدان با اشاره به اینکه در صورت واگذاری زمین به انبوه سازان قیمت تمام شده مسکن افزایش می‌یابد گفت: برهمین اساس به جهت تسریع در ساخت و حذف هزینه‌های سربار زمین تحویل متقاضیان شود تا به سلایق خود و بصورت چند مالکیتی ساخت و ساز صورت گیرد.قاسمی فرزاد تصریح کرد: مبلغ پرداختی برای صدور پروانه ساخت سه تا سه و نیم میلیون تومان در استان همدان به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: با توجه به سیاست‌های دولت مردمی و انقلابی سیزدهم در جهت انجام و اجرای طرح نهضت ملی مسکن در کشور، مقرر شد اعتباراتی برای خرید زمین تامین و در اختیار قرار گیرد لذا با این اعتبارات، می‌توانیم اراضی مورد نیاز را خریداری و سپس به طرح نهضت ملی مسکن اضافه کنیم.

استاندار همدان گفت: اعضای شورای تامین مسکن استان مکلف هستند مسائل و موانع طرح نهضت ملی مسکن در استان را ظرف یک ماه آینده تعیین تکلیف کنند.

قاسمی فرزاد افزود: با توجه به هماهنگی و انسجام مطلوبی که بین دستگاه‌های اجرایی استان وجود دارد، طرح نهضت ملی مسکن در کم‌ترین زمان ممکن تکمیل و به پایان خواهد رسید.

وی تصریح کرد: نهضت ملی مسکن به عنوان یکی از مهم‌ترین و مردمی‌ترین طرح‌های دولت سیزدهم با هدف تامین مسکن مورد نیاز جوانان و خانوار‌های فاقد مسکن امیدواری‌ها برای خانه‌دار شدن را افزایش داده است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان هم گفت: تاکنون ۶ هزار و ۸۶۸ نفر واریزی وجه بین ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان در استان داشتند و ساخت سه هزار و ۷۰۰ واحد مسکن آغاز شده است.

مسعود رضایی با اشاره به وضعیت نهضت ملی مسکن در شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر و ثبت نام از ۴۱ هزار و ۹۱ نفر گفت: ۱۴ هزار و ۲۱۴ نفر واجد شرایط شناخته شدند و ۱۳ هزار و ۴۶۴ نفر تایید نهایی شدند که متناسب با تعیین تکلیف اراضی موجود تاکنون هزار و ۳۱۱ نفر واریزی وجه انجام دادند و شروع به کار شده است.

وی به فعالیت سه هزار و ۷۷۵ واحد گروه ساخت در استان اشاره و تصریح کرد: وضعیت طرح‌های ساخت نهضت ملی مسکن در شهر‌های همدان، نهاوند و ملایر ۲ هزار و ۶۷۷ واحد در دستور کار قرار دارد که هزار ۸۱۰ واحد در شهر همدان، ۳۶۵ واحد در نهاوند و ۵۰۲ واحد نیز در ملایر ساخته می‌شود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان تصریح کرد: طرح ۶۹۰ واحدی در هفت طبقه به متراژ ۹۰ هزار و ۷۰۰ متر مربع با پیشرفت فیزیکی ۲۸ درصد و نیز طرح هفت طبقه ۱۲۰ واحدی به متراژ ۱۳ هزار و ۴۰۰ متر در شهرک شهید بهشتی همدان با ۵۴ درصد رشد در شهر همدان در حال ساخت است.

گزارشی از پیشرفت فیزیکی طرح‌های اجرایی طرح نهضت ملی مسکن (ستاد فرمان امام و بنیاد مسکن)، آخرین اراضی قابل توافق جهت طرح نهضت ملی مسکن، وضعیت ثبت‌نام و پالایش پروژه‌های نهضت ملی مسکن مورد بررسی قرار گرفت و درپایان دستگاه‌های اجرایی گزارشی از مصوبات جلسه پیشین شورای مسکن و آخرین اقدامات انجام شده را ارائه کردند.

باشگاه خبرنگاران جوانهمدانهمدان

شناسه خبر: 869308